بندر خمیرجاذبه های تاریخیشهرها و شهرستان های هرمزگان

روستا موزه صنعتی باقی آباد

4.8/5 - (30 امتیاز)

روستا موزه ای صنعتی و منحصربفرد می باشد۰

بزرگترین ویژگی این روستا پیشرو بودن در بسیاری از زمینه ها بوده است ٬ زمانی که در شهرهای بزرگ همجوار برقی وجود نداشته است در این روستا مردم به تولید برق می پرداخته اند، حدود ۸ کیلو متر خط لوله کشی انتقال آب از چشمه ای در دل کوه تا روستا را در ۵۰ سال پیش اجرائی کرده اند. انتقال آب به شیوه های مهندسی و خلاقانه نظیر استفاده از اختلاف سطح، آب انبار غیر متعارف و بسیار بزرگ تر از سازه های عادی، ایجاد سد خاکی، دقت به جزئیات در معماری و حتی در نظرگرفتن شرلیط سایه ها در طراحی ها از شاخصه های این روستاست.

البته همه ی این اقدامات به دلیل وجود شخصیتی ممتاز متولی روستا، مرحوم سید عبدالباقی نیاپور می باشد. انسانی وارسته، حکیم، مهندس و کارآفرین می باشد.

همت و پشتکار مردم روستا مثال زدنی بوده، این روستا برخلاف سایر روستای شهرستان که در نواحی ساحلی همگی در کنار دریا واقع شده اند، و در دامنه ی کوه و در نمایی بسیار زیبا با چشم انداز و جنگل های حرا واقع شده است.

وجود معادن گچ در دو سوی روستا طبیعتا ره آوردش خاکی غیر حاصلخیز می باشد ولی مردم این روستا با همتی بلند و داشتن مدیری استثنائی، خاک حاصلخیز را از فاصلی دور حتی تا ۵۰ کیلومتری را جمع آوری می کرده اند و به روستا منتقل می نمودند. جنبه ی دیگر روستای باقی آباد درطب سنتی این مردمان است. مرحوم سید عبدالباقی انسانی بسیار حکیم و طبیب بوده که به وسیله ی طب سنتی بسیاری از مردمان این مناطق به دست مبارکشان مورد علاج قرار می گرفته اند. و این اصول طب سنتی به همسرانشان نیز انتقال پیدا کرده است و همچنان طب سنتی در این روستا پابرحا و فعال است. مردم در این روستا هنوز خیلی از فرهنگ ها از جمله پخت غذا، روی آتش، لباس ها و۰۰۰ را حفظ کرده اند و معمولا غذا را در یک آشپزخانه مرکزی پخت و بین مردم روستا توزیع می شود ۰

***طریقه دسترسی به روستا: با توجه به شرایط خاص روستا فقط با هماهنگی با مرکز گردشگری امکانپذیر می باشد.****

 

 

 

منبع:مرکز گردشگری شهر تالابی بندرخمیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا