جاذبه های تفریحیجزیره قشمشهرها و شهرستان های هرمزگان

موزه ژئوپارک

امتیازپست post

موزه ژئوپارک قشم در سال 1384 به طور رسمی افتتاح شد و با کمک گرفتن از دارایی موزه حیات وحش قشم و در محل آن موزه شکل گرفت. موزه حیات وحش قشم از سال 1377 در محل زیر زمین بازار بزرگ ستاره قشم تاسیس شده و به تدریج نمونه های جانوری بسیاری از جزیره قشم جمع آوری و به صورت تاکسیدرمی آماده نمایش کردهاست. موزه ژئوپارک با وجود اینکه از ویترین های مناسب و تجهیزات موزه ای کافی بی بهره بود بازدید کنندگان قابل توجهی به ویژه میان دانش آموزان، دانشجویان، مسافران و گردشگران داشت.

نمونه های جدید جانوری همراه با نقشه های متنوع همچنین عکس های ماهواره ای جزیره قشم، تنوع زیستی و پدیده های زمین شناسی توانست به شکل بهتر و کامل تری جزیره را به مردم و بازدید کنندگان معرفی کند. این موزه بیش از 300 نمونه جانوارانی که زیستگاه آن جزیره قشم است را در خود جا داده است. از جالب ترین نوع های که در این موزه می توان دید، کوچکترین پستاندار (حشره خوار کوتوله) و اسکلت بزرگترین پستاندار دنیا (نهنگ کوژ پشت) است که زیستگاه هر دوی آنها جزیره قشم است. انواع صدف ها و صنایع دستی از دیگر نمونه های موجود در نمایشگاه است مانند لباس های محلی زنان بومی (کندوره)، انواع سوزن دوزی، خوس دوزی، گلابتون دوزی، نوارهای شک، گلیم و صنایع چوبی یا محصولاتی که از قسمت های مختلف نخل خرما درست می شوند مانند موچک و سبدهای حصیری، ماکت لنج و انواع سازهای محلی جزیره مثل عود، دف، دهل و صنایع دریایی.

اکنون مجموعه کم نظیر عکس های عبدالخالق طاهری که از چهره مردم، شیوه زندگی، صنایع دستی، منظره های گوناگون و پدیده های اعجاب انگیز زمین شناسی قشم تهیه و در اندازه نمایشگاهی با قاب های شکیل فراهم شده اند، نقش بسیار مؤثری در تقویت جلوه های بصری و معرفی ویژگی های گوناگون قشم ایفا می کنند و مورد توجه بسیار گردشگران و بازدید کنندگان هستند. به این ترتیب با اقدامات به عمل آمده، عده بازدید کنندگان افزایش یافته و از 100 تا 120 نفر به بیش از هزار نفر در روز بالغ شده است. در تعطیلات نوروز تعداد بازدید کنندگان گاهی از 1800 نفر هم گذشت و با نظر سنجی های به عمل آمده معلوم شد که نمایش گونه های جانوری، پرندگان، پستانداران، خزندگان و صدف های گوناگون همراه با ارائه اطلاعات علمی به صورت خلاصه و مفید جذابیت فراوانی برای بازدید کنندگان در بردارد.

اطلاعات مربوط به موزه ژئوپارک

زیربنا: هزار متر مربع

مجموعه تاکسیدرمی: شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران، ماهی ها حشرات و …

سنگواره ها: شامل فسیل های مربوط به دو کفه ای ها و مرجان ها

بخش مردم شناسی: شامل صنایع دستی بومی مانند لباس ها، گلیم ها، وسایل موسیقی و …

کارگاه: یک کارگاه تاکسیدرمی

انتشارات: نقشه و کتاب زمین شناسی قشم اطلس پرندگان قشم و پراکنش آنها – اطلس ژئوتوریسم قشم کتابچه جامعه گیاهی حرا- کتاب و نقشه پوشش گیاهی جزیره قشم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا