بندرعباسجاذبه های مذهبیشهرها و شهرستان های هرمزگان

مسجد جامع دلگشا

امتیازپست post

مسجد جامع بندرعباس که به مسجد دلگشا نیز معروف است، در شهر بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد که یکی از مهم ترین اماکن مذهبی این استان به شمار می رود.

 

مسجد جامع بندرعباس یکی از قدیمی‌ ترین مساجد استان هرمزگان است که روبروی بلوار طالقانی (بلوار ساحلی) شهر بندرعباس در سه راهی دلگشا قرار دارد از همین رو با نام مسجد جامع دلگشا نیز شناخته می‌شود. همچنین این مسجد به علت هم‌ جواری با مرقد امامزاده شاه محمد تقی به مسجد امامزاده نیز مشهور است.

 

این مسجد در سال ۱۱۷۵ هجری قمری توسط زین‌ العابدین ابوالقاسم اِوَزی در محله بازار و در ضلع شمالی بلوار آیت الله طالقانی احداث شد اما در حدود سال ۱۳۵۴ خورشیدی گسترش یافته و به غیر از بخشی از شبستان آن، کاملاً تجدید بنا شد.

 

بنای قدیمی مسجد شامل یک شبستان دو طبقه با ۱۲ ستون در مرکز و ایوان‌ های ستون‌ دار در سه جبهه جنوبی، شرقی و غربی بوده است. ستون‌ های شبستان مسجد دارای پایه‌ های مکعبی شکل بوده و در بالا توسط قوس‌ های جناغی به یکدیگر اتصال یافته و زمینه را برای برپا داشتن سقف تیرپوش مسجد فراهم ساخته‌ اند. در تعمیرات اخیر مسجد، ساقه و پایه ستون‌ ها با قطعات سنگ‌ نما پوشش یافته‌ اند. بخش‌ های فوقانی ستون‌ ها و سرستون‌ ها با تزئینات گچی زینت داده شده‌ اند.

 

مسجد جامع دلگشا با حدود ۴۹۰۰ مترمربع زیربنا، از نظر زیبایی، یکی از کامل‌ ترین مساجد جنوب به شمار می‌ رود. قدمت محراب، منبر و مناره زیبای مسجد به دوره زندیه می‌رسد.

 

عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. این بنا به شماره ۱۵۹۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌ است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا