بندرعباسجاذبه های طبیعیشهرها و شهرستان های هرمزگان

کوه گنو

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نقاط دیدنی و گردشی بندر عباس کوه گنو است که خود دارای مناطق گوناگونی است. این منطقه که به صورت حفاظت شده اداره می شود.

کوه گنو کوه گنو با ۲۳۴۷ مترارتفاع در ۲۹ کیلومتری شمال‌غربی بندرعباس بین دهستان‌های فین، سیاهو و ایسین واقع شده‌است.

این کوه در مقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس، آب و هوایی نسبتاً معتدل دارد و به همین علت نیز از اهمیت زیست‌محیطی و تفریحگاهی برخوردار است.

کوه گنو مساحتی بالغ‌بر ۳۵۰کیلومترمربع را در استان هرمزگان دربرگرفته‌است.

 

 

 

منطقه حفاظت‌شده گنو

منطقه حفاظت‌شده گِنُو با وسعت در حدود ۴۳ هزار هکتار یکی از سیزده ذخیره‌گاه زیست‌کره یونسکو در ایران است که در شمال‌غربی بندرعباس قرار دارد و با آب‌وهوای مطبوع سرزمینی کوهستانی، از جمله مناطقی است که کمتر شناخته شده‌اند و از نظر آب و هوایی با فضای مرسوم و معمول تفاوت دارند.

 

در دامنه کوه، ابتدا بوته‌هاى پراکنده‌اى رشد کرده‌اند که انواع خانواده گندمیان، گون و تک درخت‌هاى مغیر (مغیلان) در میان آن‌ها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گیاهان تغییر مى‌کند؛ به طورى که در ارتفاع ۱۸۰۰ مترى، بادام وحشى گونه غالب را تشکیل مى‌دهد؛ به دلیل کاهش دما، درختان سردسیرى نظیر کاج، سرو، زیتون وحشى و شمشاد وحشى به صورت انبوه روییده‌اند. زیادی این درختان در استان هرمزگان تعجب‌آور است. از گیاهان دیگر ارتفاعات گنو، انواع گیاهان دارویى است که مورد توجه محققان و پژوهشگران مى‌باشند.

 

کوه گنو بیشتر از 360 گونه از گیاهان آوندی که تعداد کمی از آنها سرخس ها و بازدانگان و قسمت عمده آن ها را گیاهان گل دار تشکیل می دهند. همان گونه که بیشتر مناطق خشک و بیابانی است دو گروه بوته های چوبی و درختچه ها و گیاهان کوتاه عمر یکساله از بیشترین تنوع برخوردارند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا