بشاگردشهرها و شهرستان های هرمزگانصنایع دستی

چاقو سازی در بشاگرد

امتیازپست post

چاقو سازی

چاقوی بشاگرد جایگاه ویژه ای در قالب صنایع دستی کشور دارد که این روزها قربانی وارادت بی رویه چاقوهای چینی شده و این هنر آرام آرام در خاستگاه اصلی خود در غربتی غمناک مسیر نابودی را طی می کند.

چاقو سازی شغلی است پر درآمد در شهرستان بشاگرد که نیازمند تلاش وهمت مسولین را می طلبد .

این شغل پردرآمد وکم هزینه می تواند بسیار از جوانان جویای کار را شاغل کند .این فرهنگ غلط جوانان باعث شده تا این حرفه وهنر فقط در اختیار تعدا محدودی از بشاگردی باشد .به جرائت می توان گفت که چا قو سازی یکی از سوغاتهای مشهور و کمیاب هرمزگان است .

دادک پیرمرادی هنرمند وچاقو ساز بشاگردی گفت :حرفه ای آهنگری را از اجداد مان نسل به نسل به ما رسیده است .و این شغل از پدرانمان به ما ارث رسیده وراه پدرانمان واجداد مان را ادامه می دهیم . استاد پیر مردای می گوید : این چاقو در کارگاه کپری بشاگرد بدون استفاده از هیچ وسیله برقی ساخته می شود چاقوی بشاگردی فقط با استفاده از چند چکش و یک کوره پوستی ساخته می شود. پیر مرادی اظهار داشت : ساخت یک چاقوی مرغوب فولادی بشاگردی سه روز طول می کشد غلاف زیبای آن از چوب جگ است که شبیه چوب گردو است وی گفت این چاقو در کشورهای حاشیه خلیج فارس طرفداران بسیار دارد استاد پیرمرادی هنرمند چاقو ساز بشاگردی اضافه کرد :اکنون در شهرستان بشاگرد حدود ۲۰تا ۲۵نفر به این حرفه مشغول هستند واز این طریق امرومعاش می کند .

پیر مرادی چاقو ، داس وسوهان را از آثاری عنوان کرد که در آهنگری های سنتی بشاگرد ساخته می شود .وی قیت ساخت هر چاقو را ۵۰هزار تومان ،داس ۱۵هزار تومان وسوهان ۱۰ هزار تومان عنوان کرد وافزود :این چاقو در بازار های محلی شهرستان وبعضی از اهالی که در کشورهای حاشیه خلیج فارس ساکن هستند این چاقو و داس ها را به عنوان سوغات می برند..وی در پایان از مسولین خواست تا با بها دادند به این حرفه و اختصاص وام به شاغلین این حرفه کمک کند .

 

چاقوسازی در شهرستان بشاگردتوانسته در قالب صنایع دستی جایگاه ویژه ای را در کشور کسب کند اما این روزها هنر چاقوسازی قربانی وارادت بی رویه چاقوهای چینی شده و این هنر آرام آرام در خاستگاه اصلی خود در غربتی غمناک مسیر نابودی را طی می کند.

 

چاقو سازی، ساخت داس و سوهان از صنایع دستی کمیاب و در معرض خطر استان هرمزگان استکه با کمترین سرمایه می توان شروع به فعالیت کرد و دربازار های محلی و کشور های حاشیه خلیج فارس به عنوان سوغات طرفداران زیادی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا