جاذبه های طبیعیجزیره قشمشهرها و شهرستان های هرمزگان

پناهگاه حیات وحش شیدور

امتیازپست post

پناهگاه حیات وحش شیدور در موقعیت جغرافیایی N264726 E532606 در استان هرمزگان و در نزدیکی جزیره لاوان واقع شده است. مساحت آن در حدود 98 هکتار می باشد.  این جزیره در فاصله 5/1 کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان واقع شده است و مساحت آن 4/1 کیلومت مبربع و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 10متر استا . تنها ارتفاعاتی که در این جزیره به وجود آمده اند دو رشته از تپه های شنی در شمال وجنوب جزیره است .

پوشش گیاهی این تپه ها ،‌به ویژه در مناطق پست جزیره از گیاهان « شور پسند » و مقاوم در مقابل کم آبی است که به طور پراکنده رشد کرده انید . حد اکثر ارتفاع این گیاهان یک متر است جزیره شتور جزیره ای است غیر مسکونی که هیچگونه فعالیتی در آن دیده نمیشود .

پناهگاه حیات وحش جزیره شتور یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های لاک پشت‌ها و پرندگان دریایی در خلیج فارس شناخته شده است. تحقیقاتی درباره حیات وحش این جزیره صورت گرفت که انواع حیوانات آن را مانند پرستوی دریایی پشت دودی، پرستوی دریایی تیره، پرستوی دریایی کاکلی کوچک، عقاب ماهی‌گیر، چکاوک کاکلی، لاک پشت‌ها (در گونه‌های سرخ، سبز، عقابی و چرمی) و مار سیاه رنگو و غیره را مورد شناسایی و بررسی قرار داد.

پرستوهای دریایی از پرندگان زیبایی هستند که در فصل تولید مثل به این جزیره مهاجرت می‌کنند. همچنین لاک‌پشت‌ها برای تخم گذاری به این پناهگاه می‌آیند و زیر شن‌های سواحل جزیره شتور (شیدور) تخم‌های خود را پنهان می‌کنند. در جزیره گیاهانی را می‌بینید که در برابر کم آبی مقاومند و از گونه‌ی گیاهان شور پسند به شمار می‌آید. این گیاهان به صورت پراکنده بر روی دو تپه‌ی شنی جزیره رشد کرده‌اند و حداکثر تا ارتفاع یک متر قد کشیده‌اند.

تپه‌های شنی تنها ارتفاعات دیده شده در پناهگاه حیات وحش جزیره شتور است که در شمال و جنوب آن جای گرفتند. بومیان و صیادان در زمان طوفانی بودن دریا و یا برای شکار و جمع آوری تخم پرندگان و لاک پشت‌ها به پناهگاه حیات وحش شتور می‌آیند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا