جاذبه های تفریحیجزیره هرمزشهرها و شهرستان های هرمزگان

موزه دکتر احمد نادعلیان

امتیازپست post

در جزیره ی اسرارآمیز هرمز که در هر گوشه و کنار آن می توانید شاهد شگفتی از زیبایی های طبیعت باشید، موزه ای از ذره های طبیعت هرمز و با کوشش و ذوق دکتر احمد نادعلیان و با همراهی بومیان هنرمند برپا شده است. احمد نادعلیان در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی تحصیل کرده و دکترای خود را از دانشگاه مرکزی انگلستان در رشته فلسفه هنر گرفته است. او که به نقاط مختلف جهان سفر کرده و از نزدیک شاهد پدیده های طبیعی متنوعی بوده است، زیبایی های جزیره هرمز را منحصربه فرد می داند. این هنرمند با داشتن مهارت در هنرهای محیطی و زمینی و هچنین با داشتن رویکرد محیط زیستی، با اقامت در جزیره هرمز شروع به فعالیت های هنری با استفاده از اجزای طبیعی جزیره هرمز، همچون خاک متفاوت و رنگارنگ آن کرد و به تدریج شروع به آموزش این نوع از هنرهای دستی به بومیان منطقه نمود. آثار مختلف او در محل اقامتش در جزیره هرمز جمع آوری شده و در قالب موزه ای برای علاقه مندان به نمایش گذاشته شده است.

 

 

مکان موزه در محله قدیمی شهر هرمز واقع شده است. برای رسیدن به موزه، پس از خروج از اسکله در مسیر ساحلی سراغ تکیه مولا را از بومی ها بگیرید. در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده روی به محله ای که موزه در آن وجود دارد می رسید. اگر این مسیر را پیاده طی کنید با فرهنگ بومی و شهرسازی بدوی هرمز هم آشنا می شوید. دیوارهای بناهایی که در مسیر شاهد خواهید بود توسط هنرمندان ایرانی و بین المللی با خاک های رنگی هرمز نقاشی شده اند. پس از راه اندازی این موزه و با استقبال مخاطبان خوش ذوق، بسیاری از اهالی هرمز به ویژه ساکنین خانه های اطراف موزه علاقمند هستند که به گردشگران اسکان بدهند و برایشان غذای محلی تهیه کنند. تمامی خاک های رنگی جزیره و کانی ها در موزه جمع آوری شده اند و برای مصارف هنری مورد استفاده قرار می گیرند. زیباترین ترین مجموعه سوزن دوزی هرمزگان در این موزه جمع آوری شده است. موزه محلی است که به زنان جزیره آموزش داده می شود تا با خاک های رنگی نقاشی کنند. همچنین در موزه به افرادی که سابقه اعتیاد دارند آموزش طراحی داده می شود. از جمله ایده هایی که احمد نادعلیان با رویکرد محیط زیستی آنها را عملی کرد دوچرخه سواری دور تا دور جزیره بود.

 

 

اما نه با دوچرخه ای معمولی! با هر رکاب زدن جمله «رویای صلح در خلیج فارس و محیط پاک» بر روی شن های زیبای جزیره نقش می بست. چرخ های این دوچرخه بوسیله بازیافت لاستیک های کهنه طراحی و آماده شده اند. او بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر با دوچرخه در جزیره هرمز رکاب زد، که این مسافت به صورت نمادین مرتبط با میزان تقریبی ساحل خلیج فارس می باشد که از خرمشهر تا بندر عباس وسعت دارد. همچنین یکی دیگر از کارهای جالب نادعلیان که به منظور مقابله با رهاسازی زباله ها در محیط انجام شد، ساختن مهرهای برجسته با استفاده از قوطی های حلبی و پلاستیکی با رویکرد «زیبا کردن زشتی ها» بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا