بندر لنگهجاذبه های مذهبیشهرها و شهرستان های هرمزگان

مسجد غیاث بندرلنگه

امتیازپست post

نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: مسجد غیاث

قدمت و دوره تاریخی: اوائل صفویه

آدرس مسجد غیاث بندرلنگه بندر لنگه : هرمزگان، بندر لنگه، بندر لنگه، محله غیاث

شماره ثبت ملی: 1066

تاریخ ثبت: ۱۳۵۴/۰۲/۱۷

مسجد غیاث بندرلنگه غیاث یکی از مساجد تاریخی ومعماری بندر لنگه واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این مسجد در وسط محلهٔ «البلوکیه» واقع می‌باشد. بنیانگذاری آن توسط شخصی به نام حاجی غیاث بوده‌است. در سده سزده هم هجری قمری بنیان مسجد مذکور پایان یافته‌است. این مسجد چند بار مرمت شده‌است، و آخرین تعمیر و بازسازی آن در سال ۱۴۱۰ هجری قمری بوده‌است، هنگامی که مسجد در حال ویران و سقوط رسیده بود، توسط سلطان العلماء شیخ الاسلام محمد علی خالدی مسجد از اساس کنده و کاملاً باسازی نمود. این مسجد دارای یک شبستان بزرگ زمستانی می‌باشد. ستونهای مسجد با گچ بری‌های زیبا و برجسته تزئین شده‌است.

 

مسجد غیاث بندرلنگه

 

صنایع دستی بندرلنگه

با توجه به پیشینهٔ تاریخی بندرلنگه، صنایع دستی هم در این شهر قدمت دارد و گفته می‌شود اولین مرکز صنایع دستی در سال ۱۳۰۲ در بندرلنگه ساخته شده و در حدود یک قرن سابقه دارد.

گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، زری‌دوزی و سوزن‌دوزی و ساخت برقع از جمله مهم‌ترین صنایع دستی بندرلنگه است که هنر دست زنان این مرز و بوم است.

ظرفیت‌های صنایع‌دستی بندرلنگه موجب شده تا اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان به‌دنبال ثبت “بندرلنگه شهر ملی صنایع دستی (گلابتون‌دوزی)” باشد. اتفاقی که اگر رخ دهد باعث دیده شدن صنایع دستی بندرلنگه در بازار داخلی و جهانی شده و انگیزه‌ای برای فعالیت بیشتر صنعتگران بومی بندرلنگه ایجاد خواهد شد.

 

غذا بندرلنگه

گوبولی، قلیه ماهی، ماهی سرخ کرده، شوربا، چنگال، خم فروش، جلاب، نان تومشی، نان فلزی، تنوری، تنکی، فتیر، شلشلی، گپکی و نان رگاگ از جمله غذاها و خوراکی‌های محلی بندرلنگه محسوب می‌شوند.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا