جاذبه های تاریخیرودانشهرها و شهرستان های هرمزگان

قلعه کمیز

3.5/5 - (4 امتیاز)

قلعه کمیز در ۱۲ کیلومتری شهرستان رودان قرار دارد. این شهرستان در ۱۰۰ کیلومتری بندرعباس واقع شده است.

این شهرستان دارای چهار بخش و سه شهر است و با وجود باغ های سرسبز و زیبا و جاذبه های گردشگری، یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان محسوب می شود. شهرستان رودان از نظر توپوگرافی دارای دو قسمت جلگه ای و کوهستانی است، قسمت جلگه ای مناطق مرکزی و جنوبی را فرا گرفته و غرب استان را مناطق کوهستانی تشکیل می دهند. بلندی های این منطقه دنباله ی کوه های فارس و کوه های پراکنده مرکزی است.

قلعه کمیز بر فراز یک پشته صخره ای ساخته شده است که پی بنا با مصالح قلوه سنگ و دیوارهای آن با خشت های قالبی به ابعاد۲۵*۲۵*۵ و ۳۰*۳۰*۸ سانتی متر شاخته شده اند. این بنا دارای حصار بیرونی و چهار برج می باشد.

تاریخچه قلعه کمیز را کارشناسان مربوط به دوران صفویه و قاجاریه می دانند. روستای قلعه کمیز رودان همانطور که از ساختمان و برج و باروهای آن پیداست، متحمل نبردهای متعددی با دشمنان خارجی بوده است. در نقشه روستای قلعه کمیز مشاهده می شود، وجود خانه های سنگی و قبرهای قدیمی در اطراف کوه ها و سنگ نوشته هایی با خط میخی، سبک زندگی دور از مرکز را نشان می دهد. بیشتر آثار بدست آمده از این قلعه مربوط به اسلام میانه و دوره های ایلخانی تا صفوی می باشد و مساحت ساختمان قلعه نیز به هزار متر و روی هم رفته وسعت آن با احتساب حصار اطراف ، به ۱۸ هکتار می رسد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا