بندر لنگهجاذبه های تاریخیشهرها و شهرستان های هرمزگان

قلعه لشتان

5/5 - (1 امتیاز)

قلعه لشتان نام قلعه‌ای است بر فراز شاهینکوه در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان. قلعه لشتان در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه و در شمال روستای بارچاه واقع شده است. تاریخ بنای این قلعه به سده نهم هجری بر می‌گردد. جمعی نیز عقیده دارند این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بعدها پرتقالی ها آنرا بازسازی نموده اند.

قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگهای محلی نقش مهمی داشته است. آثار این قلعه هنوز در نزدیکی شهر کنگ باقی مانده ‌و نزد مردم و اهالی منطقه به نام “قـلعو” معروف است. در اصل نام این قلعه را “الفیتور” نامگذاری کرده بودند. در حال حاضر، قسمت اعظمی از قلع ویران گردیده. در درون این قلعه که حدود 30000 متر مربع وسعت دارد؛ چندین قبرستان، ده‌ها برکه آب و انبار آذوقه و آثار فراوان دیگری بر جای مانده است. دخمه‌های سنگی، شبیه به غارهای انسان‌های غارنشین در ارتفاعات مجاور آن وجود دارد. و آثار فراوان دیگری نیز در محوطهٔ قلعه بر جای مانده است.

گفته شده که از قلعه پرتغالی‌ها که در جنوب کنگ قرار داشته بوده تا قلعه لشتان راهی زیر زمینی وجود داشته که قسمتی از این راه را مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان می‌رفتند، مخصوصا در ایام جنگ و شورش و آشوب، از این راه نیز ذخیره و مهمات و آذوقه برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند، می‌رساندند.

قلعه لشتان موقعیت استراتژیک بسیار خوبی دارد؛ به طوری که علاوه بر تسلط کامل بر اطراف، دارای مسیر صعود دشواری است. انتخاب محل بسیار دقیق صورت گرفته به طوری که فتح آن برای دشمنان کار دشواری به نظر می رسد. ارتفاع کوهی که قلعه بر روی آن ساخته شده، حدود 100 متر (از سطح زمین اطراف) است و تقریبا تمامی سطح مسطح کوه را فرا گرفته است. به علت ریزش باران های شدید در منطقه، راه مشخصی برای رسیدن به قلعه وجود ندارد و بهتر است برای دیدن آن حتما با راهنما مراجعه نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا