جاذبه های تاریخیسیریکشهرها و شهرستان های هرمزگان

قلعه شاداب

4.3/5 - (26 امتیاز)

قلعه شاداب درکوه های سربه فلک کشیده ضلع شرقی روستای کنارجو ازتوابع بخش بمانی شهرستان سیریک دراستان هرمزگان قرار دارد که بر سه طبقه تقسیم می شود از آن قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی بدست آمده و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

در بالای این قلعه ۳۶۶ آب آنبار وجود داشته که هم اکنون تعدادی از چاه های آن دارای آب شرب و و مابقی در اثر فرسایش و بی توجیهی از بین رفتند. این قلعه جزء هفت قلعه تاریخی ثبت شده و در کتاب سید السلطنه می توان نوشته های درباره آن یافت و همچنین در بالای این قلعه قدمگاه مرتضی علی (ع) وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

کوه کلاگت، قلعه شاداب با مجموعه چاه های قدیم و آب انبار و محیط قدیمی و باستانی شاداب از معروف ترین و مهم ترین مناطق سیریک است که با داشتن آب انبارهای متعدد نیازمند توجه ویژه است.

قلعه شاداب که ازاثار پارسیان ونیاکان ما بر جا ماند.درسال ۱۳۳۵ نادعلی خان یاور بولوردی نایب الحکومه میناب  برادرحاجعلی کرم خان شجاع نظام نایب الحکومه بندرعباس به خواهش نگارنده ان قلعه را بازدید کرده اطلاعاتی که مرقوم داشته اند درج می نماید.

کوه قلعه شاداب صعب العبور بوده و تنها راه ارتباطی با قله کوه از طریق دروازه ای مقدر می باشد که این دروازه محل ورود عشایر و دامداران است و در حوالی روستای اسلام آباد قرار دارد. روستاهای حاشیه منطقه شامل پامنار، بیشه بزان و بازارگه می باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا