جاذبه های طبیعیسیاهوشهرها و شهرستان های هرمزگان

غار باغ شعبان

امتیازپست post

غار باغ شعبان (درگز )یکی از معدود غارهای نمکی بکر و دست نخورده‌ی استان هرمزگان می‌باشد. این غار در بخش سیاهو در شمال شرقی و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان واقع است. محیط کوه غالبا” از سنگهای ناپایدار و نمکی تشکیل شده است از اینرو پیشروی در این غار باید با احتیاط کامل انجام شود. ارتفاع دهانه غار ٣ متر، عرض دهانه ۳ متر و طول غار ۳۰۰ متر می‌باشد.

پس از طی چند متر به دو راهرو می رسیم که یکی از راهرو ها که در سمت راست قرار دارد و طول ۷۰ متری دارد و جوی آّ شوری در آن روان است در سمت چپ وارد تالاری می‌شوید که در واقع بزرگترین تالار این غار است. پس از حدود ۲۰ متر پیشروی در تالار به یک حفره و یا به اصطلاح گربه رو لار می‌رسید که شما را وارد راهروی اصلی غار می‌کند.

 

این راهرو بدون داشتن راههای فرعی و گمراه کننده تا طول ۵۰ متری داخل غار پیش می‌رود‌. در هنگام ورود به راهرو بسادگی متوجه شیب غار می‌شوید و این شیب بطرف بالا تا رسیدن به انتهای غار ادامه می‌یابد. به طور متوسط ارتفاع این راهرو تا پایان غار ۱۰ متر و عرض آن نیز در عریض ترین قسمتها بین 5 تا ١٠ متر است.

در طول مسیر چند گربه رو و راهروی کوتاه و تنگ وجود دارد که پیشروی را قدری کند می‌کندو همین طور را هرو ها ادامه پیدا می کند تا بعد از ۲۰ دقیقه پیاده روی در غار از درون چاه عمیقی از بالای کوبه بیرون هدایت می شوید .

 

در طول مسیر قندیل‌های نمکی متعددی دیده می شوند که جزء جدا ناشدنی این غار زیبا و بکر هستند. لازم به ذکر است جریان آب شوری در غار وجود دارد که با توجه به شیب غار در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا” زیادی به سمت خارج غار می‌باشد. پس از ١ساعت غار نوردی به انتهای غار می‌رسید. بهترین فصل برای بازدید از غار اوایل بهار و تابستان است که میزان بارندگی کم می‌باشد.

 

به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و بطور کلی محیط این کوه بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه می‌شود به هیچوجه توصیه نمی‌شود. از آنجائیکه آب آشامیدنی در داخل و همچنین در نزدیکی غار در دسترس نیست می‌بایست از قبل پیش بینی های لازم بعمل آید و نکات ایمنی را در خصوص غارها رعایت کنید.در سرتاسر مسیر غار قندیل ها و گنبد های نمکی وجود دارند و در میانه غار آبشار نمکی به ارتفاع 12 متر قابل رویت است. در قسمتهایی از مسیر شیب زیاد و پوشیده بودن مسیر از نمک با جریان داشتن آب از زیر پوشش نمکی پیشروی را قدری مشکل می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا