بندر لنگهشهرها و شهرستان های هرمزگان

روستای دژگان بندرلنگه

امتیازپست post

روستای دژگان بندرلنگه یک روستا در ایران است که در شهرستان بندر لنگه از استان هرمزگان واقع شده‌است. دژگان ۱٬۳۴۶ نفر جمعیت دارد.

این روستا در زمان های قدیم یکی از معتبرترین روستا های منطقه بوده است.

دژگان دارای پنجشنبه بازار،بازار طلافروشان و زرگرهای زیادی بوده است اما پس از چند حادثه زلزله و سیل بازار طلافروشان،پنجشنبه بازار،خانه و مغازه های زیادی تخریب شد و وسعت این روستا کاهش یافت.

روستای دژگان بندرلنگه در قرن های پیش مهد علوم دینی منطقه بوده است و اولین مدرسه دینی منطقه و استان نیز در این روستا توسط شیخ صدرالاسلام قتالی تاسیس شده است.

از بزرگان دژگان در حال حاضر میتوان به شیخ محمدنبی مخلوقی،سید عبدالقادر دانش،سید احمد و سید محمدنور دانش اشاره کرد.

شیخ محمدنبی مخلوقی عضو هیئت فتوای جنوب،مدرس مدارس دینی سلطان العلماء بندر لنگه و صدرالاسلام بندر خمیر،دوره عالی بندرلنگه و همچنین عضو و رئیس معاونت علمی و آموزشی این دو مدرسه است.

 

شهرستان بندرلنگه

یکی از شهرهای استان هرمزگان در کرانهٔ ساحلی خلیج فارس، مرکز شهرستان بندرلنگه و یکی از بنادر مهم در جنوب ایران است.

اتصال از سه جهت به شبکه جاده‌ای کشور، موقعیت مناسب قرارگیری بندر به لحاظ جغرافیایی، نزدیکی به تنگه هرمز و آب‌های بین‌المللی، باعث شده تا این شهر به‌عنوان بندری تجاری در عرصه ملی و بین‌المللی مطرح باشد و به عنوان یکی از کانون‌های ثقل تجارت دریایی در ساحل شمالی خلیج فارس قلمداد شود.

شهرستان بندرلنگه به‌واسطه اینکه تا حدود هفتاد سال پیش مرکز عمده صید مروارید دنیا بوده به بندر مروارید معروف بوده‌است.

همچنین بندرلنگه زمانی به‌عنوان «یکی از بنادر عمده ایران»، «عروس بنادر ایران»، «پررونق‌ترین شهر ساحلی ایران» هم شناخته شده‌است.

شهرستان بندرلنگه به دلیل موقعیت مخصوص جغرافیایی، از گذشته‌های دور به‌عنوان یک ایستگاه ترانزیتی بار و مسافر فعالیت می‌کرده و در کتاب‌های متعدد که توسط منابع انگلیسی، هلندی و عربی دربارهٔ بنادر خلیج فارس چاپ شده به فعالیت‌ها و موقعیت بندرلنگه اشاره شده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا