سیاهوشهرها و شهرستان های هرمزگان

روستای درگز هرمزگان

امتیازپست post

روستای درگز هرمزگان با ۲۹۸ خانوار و ۹۲۶ نفر جعمیت واقع در دهستان سیاهو ، بخش مرکزی بندرعباس درفاصله ای ۹۰ کیلومتری شمال این شهرستان قرار دارد .درگز در منطقه کوهستانی در کناره بلندترین کوه استان هرمزگان ، کوه فارغان (به گویش محلی بوهنه) از سلسله کوه های زاگرس قرار دارد . این روستا همجوار با روستا های زاکین ، سیاهو ، خرسین وچاهکل است .مردم درگز به شغل باغداری مشغول هستند که عمده باغ های آنان مربوط به نارنگی است که از مرغوب ترین نوع نارنگی است که در ایران کشت می شود و از مشتریان پر پاقرصی در بازار برخوردار است که عمده محصول تولیدی این منطقه در تهران به فروش می رسد. زنان روستای درگز هرمزگان هم به کارهای خانه داری و صنایع دستی از قبیل زری بافی ، خوس بافی ، کمه زنی و حصیر بافی با برگ های درخت نخل اشتغال دارند . مردم درگز در دوران جنگ تحمیلی حضور چشم گیری داشته اند و با تقدیم ۴ شهید و چندین جانباز در دوران دفاع مقدس پایبندی خود به امام وآرمان های انقلاب را به اثبات رسانده است . از مهمترین جاهای دیدنی این روستا غار نمکی و قندیلهای نمکی و چشمه قلمان ، قدمگاه شاه ولایت وقنات تلسورو وباغ های زیبای نارنگی می باشد که در ایام سال میزبان مسافران بسیاری بخصوص در فصل زمستان که موقع برداشت نارنگی است . این روستا بدلیل داشتن کوه های زیبا در نزدیک خود جای مناسبی برای کوهنودان و علاقه مندان به طیبعت وکوهستان است . درختان گوناگون و گیاهان دارویی زیادی درکوه های اطراف روستا از قبیل درختان بنه ، بادام کوهی ، گیلاس وحشی(به گویش محلی رزوک) ، سرو کوهی (به گویش محلی هورس) ، انجیر و گیاهان داروی مثل آویشن ، مور و….. می رویند.

 

سیاهو

دهستان سیاهو در شمال بندرعباس در فاصله ۷۵ کیلومتری بندرعباس یکی از دهستانهای استان هرمزگان می‌باشد که از شمال به شهرستان حاجی‌آباد، از جنوب به منطقه خورگو، از شرق به بخش احمدی و از غرب به دهستان گُهره و بخش فین منتهی می‌شود

شامل ۷۳ آبادی فعال و نیمه فعال است که عبارتند از: آبشور-آب محمدی-آقاسین بالا-آقاسین پائین- بَرِجَهر- بَنگِلایان- بُنُو- بیخ- پاکَم- پاگَرد- پاگَرو- پَتکُنان بالا- پَتکُنان پایین- پُشت بَندسغ- پُشته چاهو- تَل سُورو- تَل گِردو- تُوتَنگ- جغدر بالا- جغدر پایین- جذرآباد- چاه شور- چاه کَل- چیل جغدر – خِرسین- دِتُوناصری- دَرگَز- دَرگیران- دَقِ فینو- دَنوکی- دوکوه- دَهرِز-رَباط- رودشور- زاکین- زَردان- زَروکان- زَنکُوتَه- زیارت پاکوه- سَرخا- سَردَرو- سَرکَم- سِغ- سَلَرد- سیاهو- سیخوران بالا- سیخوران پایین- طیفکان- فُورخُورج- قدمگاه علی – کُروکان- کَلاتَک- کُلوچان- کلیتوییه – کَم اشِنُو- کُووه سفلی- کووه علیا- گِروسیاهان- گَری گُوری- گودِ بونگِرد- ماشاری- ماشکار- میروئیه- نامدر بالا – نامدَر پایین- نَرینگان- نِیُومِر- وایکان- هُماگ بالا- هُماگ پایین- هِزارتا- هِمَت آباد- هَواران. از میان ۷۳ روستا ی دهستان سیاهو۱۴ روستا دارای طرح هادی می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا